Κυριακή, Δεκεμβρίου 08, 2019

Λεύκιππος: Νίκη ...Ορόσημο με ξέσπασμα στο β' ημίχρονο επί του Ζέφυρου με 76-67. 7 στα 7 πλέον για την ομάδα του Ματθαίου Σαββίδη

Νέα νίκη για τον Λεύκιππο Ορόσημο, η έβδομη σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη και του Λεωνίδα Μαγιάννη παρόλο που  δυσκολεύτηκε, κατάφερε να φτάσει… στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 76-67 σε ένα παχνίδι που παραλίγο να εξελιχθεί σε θρίλερ μετά το κακό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα της Ξάνθης. Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο πρώην αντιπεριφερειάρχης Ξάνθης Κώστας Ζαγναφέρης με τον μπασκετικό Γιώργο Μακρή.
ΤΟ ΠΑΧΝΙΔΙ
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τον Ζέφυρο να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και να αποδεικνύει ότι η βαθμολογική του θέση είναι εντελώς πλασματική. Το πρώτο δεκάλεπτο βρίσκει την ομάδα του Ζέφυρου να προηγείται με +5 (17-22) για να καταφέρει ο Λεύκιππος Ορόσημο να ισοφαρίσει με το τέλος του α΄ ημιχρόνου (36-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος Ορόσημο μπήκε δυνατά για να καταφέρει να πάρει μια διαφορά μέχρι και 17 πόντων και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (58-47).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζέφυρος καρδιοχτύπησε τους φίλους του Λεύκιππου Ορόσημο με την ευστοχία του αλλά οι παίκτες των Χρήστου Βαχαρίδη και Λεωνίδα Μαγιάνη κατάφεραν τελικά να πάρουν την νίκη με 76-67.
Πρώτοι σκόρερς οι Χρήστου με 21(1) πόντους και Παλλάκης με 15.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 36-36, 58-47, 76-67
Διαιτητές: Λάλλα-Τσαούση
Λεύκιππος Ορόσημο: (Βαχαρίδης-Μαγιάννης) Παϊτάρης, Ιορδάνογλου 13 (4), Στεργίου, Νταβουλτζόπουλος 2, Ζαμπάκης 2, Βοϊβατόπουλος 12, Νικολόπουλος 8 (1), Μακαρατζής, Γρούδος 3 (1), Παλλάκης 15, Ιωαννίδης, Χρήστου 21 (1)